“Долі осяяні талантом”

Відповідно до Плану роботи бібліотеки на 2017-2018 н.р. бібліотекарями коледжу Курбацькою Я.М. і Романець Д.В. була сформована виставка-бібліомікс «Долі осяяні талантом», присвячена 120-річчю від дня народження Володимира Сосюри та 80-річчю від дня народження Василя Стуса. На виставці представлені: біографічні відомості про письменників, цікаві факти з їх життя,  збірники поезій митців, а також літературно-критичні статті про них. Запрошуємо усіх, кого цікавить їхня творчість, відвідати читальну залу коледжу і детальніше ознайомитися із пропонованою виставкою.

Життя і творчість Василя Стуса, одного з найвизначніших поетів ХХ століття, схожі на спалах – короткий і яскравий. Мистецька спадщина поета оригінальна, потужна, самобутня. Народився Василь Стус 6 січня 1938 року,  напередодні величного Різдва, коли небо і земля, усі сили долучаються до творення добра, коли душа наповнюється світлими почуттями, в очікуванні справжнього дива. Народні звичаї увійшли у плоть і кров Василя Стуса, а разом із ними і пошана до землі, минулого, до України. Дитинство та юність майбутнього поета пройшли на Донбасі. Освіту здобув на філологічному факультеті Донецького педінституту й в аспірантурі Інституту літератури ім. Т.Шевченка АН УРСР у Києві. Учителював, працював журналістом. За обвинуваченням у проведенні антирадянської агітації у своїх віршах і літературознавчих статтях був заарештований. Вирок: п’ять років таборів суворого режиму й три роки заслання. Це сталося у 1972р. В 1980  В. Стуса заарештовують вдруге. Між звільненням і другим арештом минуло 8 місяців. Відбуваючи покарання, поет був висунутий на здобуття Нобелівської премії, проте, так і не дочекавшись її, помер у карцері  суворого режиму.

Найніжнішим ліриком, українським соловейком називають Володимира Сосюру, чиє поетичне слово народжувалося з любові і з любов’ю промовляє до всього сущого на землі. Ліричні вірші, поеми, автобіографічна проза – це безмежний світ поета, це історія, пережита в любові й ненависті, радості й журбі, пережита гостро, до сліз, до знемоги. Володимир Сосюра народився 6 січня 1898 року на станції Дебальцеве (нині Донецької обл.). Дитинство поета минає на Донбасі. З одинадцяти років хлопець іде працювати – спершу до бондарного цеху содового заводу, потім телефоністом, чорноробом, не цурається випадкового заробітку. Початкову освіту Володимир здобуває під наглядом батька. Продовжує навчання в Кам’янській сільськогосподарській школі, після смерті батька йде працювати на шахту, потім знову повертається до школи. Тут в 1916-1917 рр. В. Сосюра пише поезії, які вперше публікуються в бахмутській «Народной газете» та лисичанських газетах «Голос рабочего» і «Голос труда». Близько шістдесяти поетичних збірок, десятки поем, автобіографічна проза – це безмежний світ Володимира Сосюри, це історія, пережита в любові й ненависті, радості й журбі, гостро, до сліз, до знемоги. У глибинах його слова криється пантеїстичне відчуття, яке підносить людину на рівень вічних міт і дарує дивовижну свободу. За збірки поезії «Ластівки на сонці» і «Щастя сім’ї трудової» В. Сосюра 1963 р. удостоюється звання лауреата Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка. Останньою ліро-епічною поемою В. Сосюри була поема «За владу Рад» (1964), останніми збірками – «Осінні мелодії» і «Весни дихання» (1964). 8 січня 1965 р. поета не стало, але старість і хвилини не мала над ним влади.