Історія бібліотеки

Бібліотека нашого навчального закладу працює від початку створення коледжу (тоді він мав назву Профшкола виноградарства та садівництва), тобто з 01 жовтня 1924 року. Профшкола з дворічним терміном навчання готувала молодший керівний склад (старших робітників) для виноградних господарств Бердянського округу.

У 1924 р. прийнято було 56 осіб. На той час матеріальна база профшколи була дуже слабкою, вона не мала навіть свого приміщення. Теоретичні заняття проходили в приміщенні по вул. Червоній, 38 та по вул. Горбенко, а бібліотека розташувалася у невеликій кімнаті. Спочатку навчання проводили за конспектами, а в процесі занять створювалися навчальні та наочні посібники. Книг у бібліотеці було дуже мало, на десять учнів припадала одна книга. Викладачі та співробітники були тоді першими бібліотекарями і за сумісництвом виконували цю роботу.

У 1926 році профшкола була реорганізована в агропрофшколу, а в 1930 році Постановою Раднаркому УРСР на базі агропрофшколи був створений садово-городній технікум. Технікум готував молодших агрономів – плодоовочеводів, молодших агрономів – виноградарів та техніків–виноробів.

З 1928 по 1932 роки технікум підготував і випустив 201 спеціаліста. Усі вони, зрозуміло, були читачами бібліотеки. За технікумом затвердився навчальний корпус по вул. Червоній, 38 та гуртожиток. Йому була виділена земельна ділянка 230 га, у тому числі виноградників – 95 га, плодових садів 13 га, рілля 122 га. Це була дуже добра база для навчальної практики. Покращується і матеріальна база бібліотеки. Її фонд поповнюється новими виданнями та наочними посібниками. Він уже нараховує більше тисячі екземплярів, а до Великої Вітчизняної війни він складав близько десяти тисяч екземплярів.

У роки Великої Вітчизняної війни технікум був евакуйований в Астрахань, а бібліотека була повністю спустошена. Тільки після визволення Бердянська, 17 вересня 1943 року, у тяжкі сорокові проходило воскресіння бібліотеки разом з технікумом, разом з рідним містом.

Уже в листопаді 1943 року технікум відновлює свою роботу. Спочатку він розміщувався в одній кімнаті приватного будинку по вул. Петрівського, а в лютому 1944 року перейшов у своє приміщення по вул. Червоній, 38, яке випадково уціліло в глибині двору. Саме тут, крім навчальних кімнат, була канцелярія, викладацька, кабінет директора, а також бібліотека. Все це, звісно, перебільшення, а насправді, бібліотека, вміщувалася у двох шафах.

Її завідувач Олена Григорівна Шаламова по крихтах збирала книжковий фонд. Дарували книги викладачі, студенти і просто добрі люди, яким доля технікуму була небайдужа. Олена Григорівна, як могла, облаштовувала бібліотеку, щоб читачам було зручно та затишно працювати з книгою. Читачів було 157 осіб.

З того часу технікум став називатись Технікумом виноградарства та виноробства, а термін навчання складав 4 роки. Випускникам присвоювалася кваліфікація молодшого агронома–виноградаря та техніка-технолога виноробства.

У 1952 році завідуючою бібліотекою стала Сляднєва Діна Федорівна, яка пропрацювала у бібліотеці 33 роки. Багато зробила вона для укріплення матеріально- технічної бази бібліотеки, багато сили вклала вона у виховання молоді, була відзначена урядовою нагородою. Йшли роки. Разом з країною розвивався і технікум. З кожним роком збільшується кількість учнів технікуму, у зв’язку з чим було прийнято рішення про будівництво нового студентського містечка. З 1966 по 1969 роки йшло будівництво нового корпусу і 5 листопада 1969 року в урочистій обстановці відбулося його відкриття.

Починається новий етап в історії нашої бібліотеки. Свій 45-ий День народження вона зустріла в новій будівлі навчального корпусу № 1 на проспекті Пролетарському, 9. Її загальна площа склала 164,5 м2, книжковий фонд нараховував більше 30 тисяч екземплярів книг. У бібліотеці працювало два бібліотекарі, які обслуговували 720 учнів (денне та заочне відділення), 42 викладача та 30 працівників технікуму.

У 1987 році Технікум виноградарства і виноробства був перейменований на Бердянський технікум харчової промисловості. Він перетворюється в сучасний навчальний заклад, який має два навчальні корпуси, гуртожиток, дві спортивні зали, дві актові зали, майстерню і чудову бібліотеку. Її книжковий фонд складає близько 70 тисяч екземплярів книг. Більш ніж 70% – це навчальна література, яка повністю забезпечувала навчальний процес. Бібліотека обслуговувала 980 учнів (денне та заочне відділення), 45 викладачів та 37 працівників технікуму.

Завідуючою бібліотеки на той час була Васичкіна Ольга Йосипівна. У читальній залі та на абонементі працювали творчі, талановиті, небайдужі люди, які зробили вагомий внесок у подальший розвиток нашої бібліотеки, створили її як осередок просвітництва та культури, центр спілкування студентської молоді. Це – Антоненко Лариса Василівна, Гуржи Валентина Михайлівна, Ірза Людмила Володимирівна. З 1996 по 2013 роки бібліотеку очолювала Лузан Тамара Іллівна, яка своєю самовідданною працею продовжувала розвивати та вдосконалювати її.

У 90-ті роки відбулися якісні зміни у складі книжкового фонду. Була вилучена застаріла література з історії, економіки, політики, правознавства. Фонд почав поповнюватися новою суспільно-політичною літературою, оновився фонд із загальноосвітніх дисциплін. У 2005 році технікум стає структурним підрозділом Таврійської агротехнічної академії, а з 2007 року отримує назву: Відокремлений структурний підрозділ «Бердянський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету».

Коледж постійно розвивається, укріплюється його матеріально-технічна база, удосконалюється навчально-виховний процес. Повністю переоблаштовано більшість кабінетів. Для студентів створено необхідні умови для навчання, проживання та відпочинку. Разом з коледжем зростає та розвивається бібліотека. Загальна площа, якої складає 254,6 м2, з них читальна зала площею 104 м2, два абонементи (навчальний та художній) – 78,8 м2, книгосховище – 71,8 м2.

На сучасному етапі книжковий фонд бібліотеки складає 60 тисяч примірників літератури. Щорічно передплачується до 50 назв журналів та газет. Переважно це видання за профілем навчального закладу: «Винофест», «Фінанси України», «Український туризм»,«Економіка АПК», та інші, а також видання на допомогу вивченню загальноосвітніх дисциплін:  «Зарубіжна література в школі», “Дивослово” тощо.

З появою нових спеціальностей книжковий фонд поповнюють належною літературою. За останні роки фонд бібліотеки збагатився літературою з економіки, фінансів, туризму та інформаційних технологій. Розпочалась робота зі створення фонду електронних версій підручників.

Помітно закріпилась та модернізувалась матеріально-технічна база бібліотеки. Зроблено капітальний ремонт читальної зали, яка вміщує 52 читацьких місця. Було закуплено нові меблі: столи, стільці, кафедра, столи для комп’ютерів. До послуг читачів, окрім книжкових фондів та традиційних форм бібліотечно-бібліографічного обслуговування – комп’ютер, принтер, сканер, ксерокс. Проведено Internet. Попереду впровадження інноваційних методів роботи, нових ідей, новітніх комп’ютерних технологій.

З 2012 року бібліотекарем читальної зали є Романець Дар’я Василівна, а з 2013 року завідуючою бібліотеки та бібліотекарем абонементу стала Курбацька Яна Миколаївна. Працівники бібліотеки створили найкращі умови для відвідувачів. Вони беруть активну участь у житті коледжу, у виконанні навчальних планів та у вихованні студентської молоді.

KPICASA_GALLERY(oHIje)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *